Dana Yoga | Dej prostor novému, s respektem k tradici
16815
post-template-default,single,single-post,postid-16815,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Dej prostor novému, s respektem k tradici

Dej prostor novému, s respektem k tradici

Jóga je tisíce let stará disciplína, která má dlouhou historii, moudrou filosofii a mnoho tradic. Ty nám jsou předávány nejen skrze starodávné texty, ale hlavně přes naše učitelé a jejich pojetí jógy, které se formovalo na základě jejich učitelů. Je pro nás občas obtížné překročit jejich stíny a podívat se na jógovou praxi pohledem jiného učitele, jiného stylu, nebo snad dokonce vlastním úhlem vnímání, znalostí a praxe.

Už v těch starých textech se mluví o tom, že změna je jedním ze zdrojů bolesti – jóga sutra 2.15 „moudrý ví, že zdrojem bolesti každého je neustálá změna, touha po věcech minulých a naše zvyklosti“. Není to změna jako taková, ale naše schopnost přijmout či nepřijmout fakt, že změna je nevyhnutelná. Odkaz Patanjaliho platí po tisíci letech i dnes. Úzkostlivé lpění na minulosti, nepřijetí změny nebo nechuť změnit naše zaběhnuté chování jsou zdrojem bolesti. Proto respektujme jógové tradice i naše učitele a zároveň si nechme otevřenou mysl pro změnu, nové postupy a učení.

Otevřenost ke změnám, ale i kreativitě a hravosti můžeme trénovat na podložkách. V následující sestavě, otevři své tělo i mysl variacím známých pozic, trochu jiné posloupnosti, ale vždy v duchu první jámy ahimsy, která znamená „neublížit“, což na podložce znamená respektovat hranice svých fyzických možností. Pokud tedy potřebuješ zvolit jednodušší verzi, nebo použít pomůcku, nehledej důvod, proč to neudělat. V sestavě je několik pozic ve variantě „zamotání se“ – pokud je chceš zkusit, ale tvoje ramena tě tam nepustí, použij mezi ruce popruh nebo ručník a vytvoř tak potřebné spojení.

 

Celou sestavu najdete zde. 

 

text: Dana Beierová, foto: Václav Kohelka pro @jogadnes