Dana Yoga | Na kolo v náročnějším terénu
16778
post-template-default,single,single-post,postid-16778,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Na kolo v náročnějším terénu

Na kolo v náročnějším terénu

Cyklistika v kopcovitém terénu patří k aktivitám náročnějším pro naše svaly, páteř i mysl. Abychom se vyvarovali pádům, úrazům, či přetížení svalů a kloubů, vyplatí se poctivá příprava. Na rozdíl od běžného „strečinku“, nás jóga může před startem nejen efektivně protáhnout, ale zároveň díky vědomému dýchání v pozicích nastartuje dech, zaktivuje klíčové partie, jako jsou nohy a střed těla, otevře ramena, zlepší koordinaci pohybů i rovnováhu. A hlavně soustředí naši mysl na právě vykonávanou činnost, což je v náročném terénu obzvlášť důležité.

Do rozcvičky před startem tedy zařaďte pozice, které protáhnou a zahřejí nohy – např. nízký výpad, protažení stehen u stromu, pozice čtyřky, hluboký podřep, dále pozice na aktivaci středu těla jako je prkno a jeho variace, a také pozice na otevření hrudníku a ramen, které slouží jako kompenzace pro ohnutá záda během jízdy – otevření hrudníku ve stoje, variace na psa hlavou dolů o strom, apod. Pozice provádějte na každou stranu na 3 – 5 klidných a hlubokých dechů, vnímejte přítomný okamžik, pozorujte přírodu kolem sebe, nechte odplavat myšlenky na všechno ostatní. Soustřeďte se na zážitek, který právě prožíváte. Užijte si jízdu a na konci cesty si některé pozice zopakujte, vaše tělo vám druhý den poděkuje.

Celou sestavu najdete zde.

 

Text: Dana Beierová, foto: Václav Kohelka, lokace: Drábské Světničky