Dana Yoga | Proč by muži měli cvičit jógu?
16459
post-template-default,single,single-post,postid-16459,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Proč by muži měli cvičit jógu?

Proč by muži měli cvičit jógu?

Často se mě muži ptají (a ještě častěji jejich partnerky J), zda i oni mohou cvičit jógu a proč by vlastně měli? Většinou vnímají jógu jako cvičení pro ženy, prostor, do kterého nepatří, nebo se „odrazují“ tvrzením, že nejsou dost ohební, tedy jóga určitě není pro ně  a nebo to zkrátka vnímají jako nudu – „jen tam sedíte, to by mě nebavilo…“  Tak si to pojďme trochu ujasnit …

Je tedy jen pro ženy nebo i pro muže?

Tradičně byla jóga určená výhradně pro muže! Ženy se o jógu začaly zajímat až v průběhu minulého století. Jóga pracuje s fyzickým tělem i myslí a psychikou, není ale náboženstvím ani sektou! Naopak je otevřená všem, bez ohledu na fyzickou zdatnost, věk, pohlaví či náboženskou příslušnost. Dnes jógu cvičí nejen dospělí, ale i děti, teenageři, těhotné ženy, senioři, zdravotně postižení (fyzicky i mentálně), zkrátka kdokoli, kdo má chuť to zkusit.

Nejsem flexibilní.

Právě proto, byste s jógou měli začít! Jak jinak chcete ohebnost získat? A určitě je fajn moci si zavázat tkaničky u bot, či sebrat spadlé klíče a nezlomit se přitom v zádech. Pracujeme na tom ale postupně! V lekcích respektuji fyzické možnosti a rozsahy klientů, často používáme pomůcky. Mým pravidlem je „přizpůsobit pozici tělu, nikdy tělo pozici“.

Je to nuda, jen se tam sedí.

Toto je jeden z největších omylů. I když jste sportovec, tak pozice, které se v józe cvičí, jsou úplně jiný pohyb, než na který je zvyklé vaše tělo. Tedy s velkou pravděpodobností se pořádně zapotíte. Věřte mi, zpotí se třeba i reprezentační basketbalisté. Možná se budete zpočátku cítit trochu divně v nezvyklých pozicích, ale nebojte, na to si zvyknete a hlavně velice rychle pocítíte pozitivní efekt na vašem těle i mysli a to je to podstatné.

Pozice mají legrační názvy, nebo se používá sanskrt, kterému nerozumím.

Ano, názvy pozic jsou trochu bizardní (občas je raději vynechám J – např. když děláme pozici „krávy“), ale každá aktivita má svoje názvosloví, tak to berte s nadhledem. Sanskrt z principu nepoužívám, myslím si, že k tomu, abyste mohli praktikovat jógu, se nemusíte učit nový jazyk.

Proč bych tedy měl na lekci jógy přijít?

Důvodů, proč cvičit jógu, je mnoho. Mezi ty hlavní ale určitě patří tyto:

– Posílíte a zpevníte celé tělo, nejen nohy a paže, ale hlavně střed těla, břicho a záda a zároveň získáte větší flexibilitu celého těla, protože protáhnete zkrácené svaly, hlavně stehna, hamstringy, strany trupu, záda. Celkově se zlepší celé držení těla – narovnáte se, často mají lidé pocit, že „vyrostou“, ale oni se jen zpátky narovnají.  Zlepšíte tak svoji celkovou kondici i výkon v jiných sportovních aktivitách.

– Pozice jsou často neobvyklé, a posouvají naše tělo ale i mysl vpřed tím, že bourají naše představy o tom, co jsme, nebo nejsou schopni zvládnout. Učí nás poznávat sami sebe, respektovat svoje možnosti, ale zároveň přijmout nové výzvy.

– Jóga je úžasný uvolňovač stresu a napětí. Tím, že se musíme soustředit na jednotlivé cviky, vypustíme na chvíli z hlavy všechno ostatní a naše hlava si tak odpočine od každodenních problémů.

– Základem jógy je práce s dechem. Naučíte se ho používat tak, aby vás probudil (nakopnul) nebo naopak večer zklidnil. Pomocí dechu uvolníte přetlak a stres, který se ve vás za celý den nahromadí, a večer snadněji usnete.

– Celkově se zlepší váš zdravotní stav. Přestanou Vás například bolet záda, zlepší se mobilita kloubů, ale i díky uvolnění stresu, se zlepší trávení, spánek, funkce pohlavních orgánů a imunita.

Co na jógu potřebuju?

Jóga není náročná na vybavení. Stačí vám jen pohodlné oblečení – tričko, tepláky nebo kraťasy, ve kterých můžete pohodlně udělat výpad nebo dřep. Cvičíme na boso, boty tedy nepotřebujete. Ani žádné pomůcky – jógové podložky a další pomůcky jako jsou deky, bloky a popruhy máme k dispozici ve studiu v dostatečném množství.

Co když mám nějaké zranění či omezení?

Bolavá záda, natažený sval ale i operované koleno jsou dnes (bohužel) běžnou záležitostí. Pokud nemáte akutní zranění či bolest (v tom případě je lepší zůstat doma), můžete na lekci přijít. Důležité je ale naslouchat svému tělu, a ne egu. Jóga není sport ve smyslu, že musí někdo vyhrát nebo být nejlepší. Naopak. Jóga je o tom naučit se vnímat své tělo, jeho silné i slabé stránky a respektovat je. Přijmout sám sebe tak, jak jsem právě teď. Nejít přes bolest, ani za výkonem. I když cvičíme ve skupině, soustřeďte se sami na sebe a na to, co potřebuje vaše tělo. Občas potřebuje dostat zabrat, ale občas potřebuje i uvolnit a zrelaxovat. Berte to tak, jak to je.

Na kterou lekci tedy mám přijít?

Rozhodli jste se to zkusit? U nás ve studiu si můžete vybrat z mnoha lekcí. V rozvrhu máme lekci, která je určená výhradně pro muže (středy 19.45 – 20.45). Její výhoda je v tom, že tam potkáte další chlapy, kteří se také odhodlali to zkusit, nebo už chvilku cvičí a mohou s vámi sdílet své zkušenosti. V lekci jdeme pomalejším tempem a soustředíme se na pozice, které jsou pro muže obzvlášť potřebné. Do lekce se můžete přidat kdykoli! Pokud vám ale časově tato lekce nevyhovuje, můžete přijít na kteroukoli jinou v rozvrhu – i v nich potkáte muže.

Věřím, že se odhodláte. Těším se na vás.

Dana