Dana Yoga | Karma je zdarma…
16447
post-template-default,single,single-post,postid-16447,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Karma je zdarma…

Karma je zdarma…

Karma v sanskrtu znamená „čin“ nebo také „příčina a následek“. A i když to tak někdy na první pohled hned nevypadá, platí, že každá akce vyvolá adekvátní reakci. Existuje o tom nejedno přísloví – „co, kdo zaseje, to taky sklidí“, „jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“, ale i to o „božích mlýnech, které melou pomalu, ale jistě“.

Buddhisté věří, že svoji karmu máme ve svých rukách, že utváříme svůj osud našimi skutky. Jednoduše řečeno egoistické chování přináší utrpení a naopak nesobecké jednání přináší štěstí. Naše činy, ale i slova a myšlenky utváří náš budoucí osud. Budeme-li laskaví, milující a respektující k druhým, budeme se cítit šťastně a milovaně. Budou-li naše činy i myšlenky negativní, budou přitahovat zpět negativní chování a život bude utrpení. Je to naše vědomé rozhodnutí, jaké jsou naše činy a jaký osud máme před sebou.

Pojďme se v tomto duchu přenést do přítomného okamžiku. Začíná advent – čas, který bychom měli trávit s nejbližšími, v klidu a míru. Tradičně je to doba zklidnění – většina našich předků pracovala od jara do podzimu a v zimě se odpočívalo či se vykonávali domácí práce jako draní, šití či tkaní. Jak ale všichni víme, naše realita je trochu opačná. Pro mnoho lidí je advent nejnáročnějším obdobím roku. S blížícím se koncem roku doháníme pracovní termíny a plány. A současně většinu z nás čeká druhá směna doma – nákupy dárků, pečení, uklízení… Snadno se stane, že přehlédneme, co je na v tomto období to důležité a podstatné. A sice, že je to období rozjímání a dobročinnosti. Pomáhání druhým, dávání potřebným, vytváření atmosféry radosti a pospolitosti…

Dobu sice nezměníme, ale naštěstí karmu máme ve svých rukou a je na nás, jak toto období prožijeme. A ruku na srdce, je opravdu ten „vánoční blázinec“ nezbytně nutný?  Co by se stalo, kdybychom místo x druhů cukroví, x perfektně zabalených dárků a x uspořádaných či navštívených večírků, se zkusili vrátit k podstatě Vánoc? Pojďme sdílet tuto dobu s našimi blízkými, společně Vánoce nejen prožít ale i připravit. A třeba i pozvat ke stolu někoho, kdo by byl jinak o Vánocích sám, obdarovat někoho, kdo nemá tolik prostředků, podělit se o dobroty (vhodné samozřejmě) s opuštěnými zvířaty, či jakkoli jinak, možností je mnoho. Buďme příkladem našim dětem, že Vánoce nejsou chaos, nervy a stres, ale čas, kdy jsme spolu, pomáháme si nejen v kruhu rodiny, ale i mimo ni. Protože ne všichni máme to štěstí žít v místě, kde jsme v bezpečí před světem, v kruhu svých blízkých obklopeni láskou, v místě, kterému říkáme „domov“.

Pro nás ve studiu začínáme advent v sobotu 30. listopadu vánočním marketem. Toto sobotní odpoledne můžete přijít k nám do studia na šálek čaje, zastavit se, naladit se na přicházející advent a třeba se i podívat po nějakých drobných dárcích pro Vaše blízké.

Vánoční období pak zakončíme již tradiční tříkrálovou sbírkou „Jóga pro druhé“ v neděli 5. ledna 2020. Lekce jsou již vypsané v rozvrhu. Rádi bychom však s Vaší pomocí našli „projekt“, kterému bychom výtěžek letošní sbírky věnovali. Hledáme konkrétní akci/projekt/osobu v Poděbradech či okolí, která potřebuje naši pomoc. Nechceme peníze věnovat na velké, zaběhnuté projekty, které mají mnoho sponzorů a dárců, ale na potřebnou věc v našem okolí, která bohužel nezíská tolik pozornosti velkých dárců, nicméně je stejně potřebná. Vaše návrhy nám pište na dana@jogapodebrady.cz do 10. 12.! Z Vašich návrhů lektoři vyberou ten nejvhodnější, který pak vyhlásíme v půlce prosince.

Moc děkujeme a těšíme se na Vás na lekcích „Jóga pro druhé“!

Krásný a pohodový advent!

P.S. Uvědomuju si, že ten poslední odstavec tak úplně neladí s nadpisem, ale karma není o penězích, ale o skutcích 🙂 A Vaše účast na lekcích a příspěvek takovým skutkem je.