Dana Yoga | Brahmacharya – nasměrování naší energie
16279
post-template-default,single,single-post,postid-16279,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Brahmacharya – nasměrování naší energie

Brahmacharya – nasměrování naší energie

Čtvrtou jámou je brahmacharya, která bývá často překládána jako „sexuální zdrženlivost či celibát“. Význam slova brahmacharya doslova znamená „chování, které vede k Brahmánu“ (Brahmán je v hinduismu výraz pro Stvořitele), tedy chování, které vede ke spojení s  „vyšší sílou“, k něčemu „božskému“. Z tohoto důvodu tedy ti, kteří usilovali o propojení s tímto vyšším principem, byli nabádáni k soustředění a využití své sexuální energie na cestě k „božskému“. 

V širším pojetí jde ale hlavně o „správné využití naší energie“ – o to, kam ji směřujeme, kde ji použijeme. Také, kde si ji ochráníme tím, že některé aktivity omezíme nebo vynecháme. Vede nás k zamyšlení nad tím, jak zacházíme s naší energií. Často ji směřujeme do aktivit, které jsou sice potěšující, ale zároveň pomíjející a nepřinesou nám dlouhodobý pocit spokojenosti. Nebo do „starostí“ – o to, co by se mohlo stát, co řeknou ostatní, co je správné a co ne, co nesmíme zapomenout… a tak dále. Schválně se teď na chvilku zamyslete – co jste dělali do teď, než jste začali číst tento článek? A co plánujete dělat potom? Je to něco, do čeho stojí za to investovat Vaší energii? Máte hlavu plnou starostí nebo necháváte věci plynout? Směřujete energii do vnějších pomíjivých podnětů nebo hledáte spokojenost uvnitř? Možná je na čase se zastavit a uvědomit si, jak a kam nasměrovat svoji energii, ale také najít „černé díry“, kterými nám uniká. 

Jako první a možná i nejsnadnější místo, nad kterým se zamyslet, je naše tělo. Zkusme si uvědomit, kdy se cítíme plni energie a kdy máme pocit, že jsme úplně vyčerpaní. Nebo zda jsou to konkrétní části těla, ve kterých cítíme únavu či přetížení. Na lekcích jógy vás vedeme k tomu, abyste vnímali svoje tělo a praktikovali podle vaší aktuální energie a potřeby. Děláte to tak? Nebo chcete splynout s davem a bez ohledu na to, co vám říká tělo (někdy to na nás doslova křičí), jedete podle „šablony”? Není totiž snadné vystoupit ze zajetých kolejí naší obvyklé praxe a přizpůsobit se tomu, jak se cítíme právě v daný moment.  Zkusili jste někdy místo „vinyasy“ dělat pozici dítěte? Je to právě brahmacharya, která nás nabádá k tomu, abychom se naučili naslouchat a pracovat se svou energii. A to nejen směrem „ubrat“, ale může to být i směrem „přidat“. Pokud totiž naopak máme tendenci vybrat si snadnější cestu, kdykoli je to možné – např. na podložce záměrně volíme lehčí pozice, protože je to pohodlnější, je naším úkolem začít pracovat na tom, abychom energii použili. Nebáli se jí rozproudit tím správným směrem, vystoupit ze své zóny pohodlnosti. 

Dalším místem, které pracuje s naší energií, je mysl. Tady máme většinou tendence k přetížení. Máme pocit, že musíme myslet na všechno, zvážit všechny možnosti a alternativy, často to vypadá, že informací a podnětů nemáme nikdy dost a neustále vyhledáváme další. K tomu, abychom byli „in“ musíme mít načteno, nastudováno, nakoukáno, jinak jsme „out“.  Jenže být „out“ je občas velmi úlevné a energii šetřící. Zkusme příště, až budeme mít před sebou další „musíš-přečíst“ knihu nebo „musíš-vidět“ seriál/film, se po prvních stránkách či minutách, zamyslet, zda je to opravdu kniha či film, který nám stojí za náš čas a zahlcení mysli. Stejně tak, zda starosti, které si vytváříme v hlavě, jsou reálné či jen plýtvají naší energií?

Pojďme občas praktikovat brahmacharyu ve smyslu směrování energie k aktivitám, které nás obohacují, uspokojují a posouvají vpřed na naší cestě k vyššímu cíli, ať už to pro každého z nás znamená cokoli. 

P.S. Slova „božský“, „stvořitel“, „vyšší energie“ jsou v kontextu jógy pouze obecnými pojmy a záleží na Vaší osobní víře, jaké výrazy či jména si za ně dosadíte. Pro někoho je to Bůh, pro jiného Buddha, či Matka země. Jóga není náboženství, ale filosofické pojetí světa, které je přístupné jak věřícím bez ohledu na jejich vyznání, tak ateistům, prostě všem.

Text i fotografie: Dana Beierová